V kraji medvěda baribala | Home | Weltklasse 2009

25. 7. 2009

If you’re going to San Francisco…

Když začnete Ameriku objevovat v Los Angeles, a pokračujete Central Valley, přijde vám, že všechna města jsou tu stejná: stejná pravoúhlá síť ulic plných stejných přízemních rodinných domků nebo garáží, semtam proložených nějakým tím “mallem” nebo dálnicí. Čím větší město, tím vyšší mrakodrapy. Když ale přijedete do San Francisca, příjde vám, jako by sem vůbec nepatřilo: žádná změť pro auta navžených předměstí jako v Los Angeles, ale ulice evropského střihu, po nichž se pohybují obyvatelé pěšky (!) nebo metrem a tramvají.

Na to že má zhruba desetinu obyvatel co LA (necelý 1 milion proti 10 milionům) působí San Francisco na první pohled daleko městštěji. Možná za to může překotný vývoj, který město zastihl v druhé polovině 19. století: z původní španělské misie s pouhými 800 obyvateli v roce 1849 se po vypuknutí zlaté horečky prakticky přes noc stalo město s 25 tisíci obyvateli. A nešlo jenom o přistěhovalce z Evropy: ve městě se utvořila početná čínská a japonská komunita, a vznikl tak mimo jiné první “Chinatown” v celých spojených státech. Tahle čtvrť si dodnes drží svůj ráz, a tak si v ní místo jako v Kalifornii připadáte jako někde v Pekingu – většina obchodů má vývěsní cedule pouze v čínštině…

Přestože bylo město prakticky zcela zničeno v roce 1906 zemětřesením, podařilo se ho rychle obnovit i s jeho původním rázem, který zahrnuje jak zmíněné “asijské” čtvrti, tak i “italský” North Beach nebo přístav Fisherman’s Wharf. A další monumenty měly teprve vzniknout: mosty Golden Gate a Bay Bridge a věž Coit Tower (odkud je vidět na slavnou věznici Alcatraz) dokončené v 30. letech.

Nejvíc ale San Francisco učaruje labužníkům: můj průvodce Lonely Planet uvádí, že ve městě připadá jedna restaurace na 28 obyvatel, a tak si každý může dosyta vybrat z kuchyní doslova celého světa v nejrůznějších provedeních: od klasických hamburgerů s hranolkami po “trendy” vegánské restaurace podávající výhradně bio-produkty místních zemědělců.

Mimochodem, chovat se “zeleně” je v San Franciscu v módě: tolik aut na hybridní pohon jako tady například na ulicích jiných měst jen tak nepotkáte. Ale pak si uvědomíte, že jste pořád v Kalifornii, zemi hromadné dopravě doslova nepřátelské: to třeba když automat na jizdenky vyžaduje přesnou částku (2 dolary) v mincích, a automat na rozměňování vám umožňuje pouze směnit dvacetidolarovou bankovku za čtyři pětidolarové. Pro další drobné tak musíte vyšlapat schody k nejbližší trafice.

Ale abych nekončil můj příspěvek negativně: San Francisco, tohle tlukoucí srdce všech beatníků, na sebe svou přátelskou a podmanivou atmosférou jen tak nedá zapomenout.

PS: V mojí galerii by už měly být přístupné fotky z Ameriky.

Jeden komentář to “If you’re going to San Francisco…”

  1. bockelman řekl(a):

    super clanek, super fotky ;))

Přidat komentář