Welcome to the USA | Home | If you’re going to San Francisco…

21. 7. 2009

V kraji medvěda baribala

S dalším příspěvkem z USA se hlásím z benzínky na Clingans Junction, kde na své hosty kromě levného benzínu čeká ještě volně přístupná wifina.

Poslední dva dny jsem strávil na cestě skrz národní parky Sequoia a Kings Canyon. V sobotu jsem se vypravil autobusem a vlakem z Los Angeles do rozpáleného Central Valley. Atmosféra tu připomíná divoký západ: na křižovatce Great Junction, což je jedna omšelá bouda kubánského stylu, hrají postarší muži poker. Místní obyvatelé místo koní pod sedlem prohánějí koně pod kapotou, a v dálce se tyčí křovinami porostlé kopce jako z Vinnetoua.

Ve městě Visalia jsem si vypujčil auto (požádal jsem je o to nejmenší jaké měli, ale dali mi místo toho Mercury Grand Marquis, auto kterým tady jezdí šerifové (možná proto, že z profilu připomíná šerifský klobouk). Což o to, cena byla stejná jako za mnohem menší vozidla asijské provenience, ale ten vír v nádrži…

V národním parku Seqouia, kam jsem se vypravil v sobotu, jsem samozřejmě viděl sekvoje. Jsou obrovské! V lese nazvaném The Giant Forest si připadáte jako v Pánu prstenů – z jednoho tamního stromu by bylo dřeva jako možná z deseti smrků u nás. Není divu, když jsou až 100 metrů vysoké, měří v průměru asi 80 centimetrů a žijí až 3000 let.

V neděli jsem se pak přepravil do národního parku Kings Canyon, který místní nazývají malými Yosemity – skalami obklopené údolí řeky Kings River si panoramaty nezadá ani se severem Norska. Navíc v místních lesích najdete (narozdíl od komárů v Norsku) i přehšel divoké zvěře, především medvěda baribala a pumu. Měl jsem štěstí, že jsem se v kempu dal do řeči se sousedními kempaři, jejich starší syn (asi 14-letý), skautské povahy, se nabídl, že na cesty půjde se mnou. V momentě, kdy se pak asi 3 metry přede mnou objevil medvěd, spokojeně si pojídající maliny, jsem byl opravdu rád za jeho zkušenosti. A tak jsem místo zběsilého úprku mohl medvěda vyfotit při večeri.

Medvěd na malinách

Zítra se chystám Greyhoundovým autobusem do San Francisca, další zprávy tedy čekejte z města v zálivu…

3 komentářů to “V kraji medvěda baribala”

  1. Cvéťa řekl(a):

    Hele kup si kolťák – já bych se asi po..al strachem.

  2. bockelman řekl(a):

    eh neskutecny. naprosto souhlasim se cvetou…

  3. Luigi řekl(a):

    Bohuzel, v narodnich parcich jsou strelny zbrane zakazany (asi vedi proc, jinak by tam asi medvedu moc nezbylo). Ale takova 40cm dlouha maceta kterou mel muj spoluturista taky zvedne sebevedomi…

Přidat komentář