Lausannský Všudybud VI: Ano – Ne | Home | Ve stopách bratří Montgolfierů

21. 1. 2009

Lyžařův průvodce I: Les Diablerets

Lyžařská sezóna v Alpách je v plném proudu, a protože už i já okusil místní kopce, dovolil bych si tímto článkem položit základní kámen další nepravidelné sérii příspěvků, zaměřených na lyžařské areály. Prvním bude středisko, které jsem navštívil minulý víkend: Les Diablerets.

Tato vesnice ležící uprostřed Alpes Vaudoises, necelých 70 km od Lausanne, sice svou velikostí a věhlasem nemůže konkurovat mnohem známějším střediskům jako Zermatt, Crans-Montana nebo Portes du Soleil, ale i tak nabízí lyžařům 3 areály s celkovou délkou sjezdovek 125 km.

Plán sjezdovek v Diablerets

Plán sjezdovek v Diablerets

Nejvýše položený z nich, Glacier 3000, je (jakožto ledovec) otevřený nejdéle, od října do května. Pokud nemáte vlastní auto, můžete se k němu dopravit z Les Diablerets skibusem, jezdí každou půlhodinu. Nahoře pak na vás čekají vesměs modré sjezdovky, jejichž kvalitu jsem ovšem neměl možnost posoudit, jelikož v době mé návštěvy foukal na ledovci silný vítr a vleky tak byly zavřené.

Do druhého areálu, Isenau, vás z vesnice dopraví kabinová lanovka designem a stářím připomínající oblíbené pražské tramvaje Tatra T3. Samotné sjezdovky, většinou modré, občas červené, jsou obhospodařovány několika kotvami a pomami (sedačkovou lanovku tam ovšem nenajdete). I když je tento areál opět svým zaměřením vhodný spíše pro začátečníky, zkušenější lyžaři si v něm (snad) zábavu také najdou.

Poslední areál, Meilleret,  je vleky propojen s dalším střediskem, Villars, a zpřístupňuje tak další více než desítku červených a modrých sjezdovek. Oproti Isenau je modernější – čtyřsedačkové lanovky jsou standardem, hlavní lanovka z Les Diablerets má dokonce kryt proti větru (které se minulou neděli věru hodilo…). I sjezdovky jsou zajímavější a delší. Z mého pohledu tedy jednoznačně palec nahoru 🙂

Jednodenní permanentka na celý areál (včetně ledovce) přijde na 58 švýcarských franků (1100 Kč), jen do Isenau na 42 CHF (790 Kč) a do Isenau + Meilleret + Villars na 49 CHF (920 Kč). Ročníky 1985 a mladší mají navíc slevu 5 CHF (90 Kč).

Přidat komentář