Amsterdamský Všudybud IX: Pivo | Home | Váánocéé, vánocéé

13. 12. 2006

Amsterdamský všudybud X: Olympish stadion

Nacházeje se právě v prostřed učebního procesu před zkouškovým (které vypukne přesně v pondělí, a obnáší v mém 5 písemek v pěti dnech, z toho dvě hned v pondělí), nemůžu se s Vámi podělit o žádné vlastní napínavé historky, a tak aspon přidám další díl Všudybuda.. Jednou z prvních místních pamětihodností, kterou jsem během svého pobytu navštívil, byl olympijský stadion. Navíc je to taky první olympijský stadion na kterém jsem běhal ;), takže mám o důvod víc o něm napsat.

Vznikl roku 1928, kvůli olympiádě, a od té doby se na něm vystřídaly různé sporty, prim ovšem hrál fotbal – samotný Ajax tu hrával důležité zápasy. Ale co si postavili Arenu před deseti lety, už si tady nekopli – a stadion místo toho zrekontruovali do původní podoby a dali do užívání atletům. Autentická podoba je (až na níže zmíněný moderní výstřelek) téměř dokonalá, a je z ní i poznat, že stadion vznikl před druhou světovou válkou – před stadionem stojí socha do trenek svlečeného sportovce s napřaženou pravicí (ovšem neonacisté si tu pokud vím srazy nedávají..)

Tedy, domovským klubem je tady Phanos, ale na nějaký klubismus se tu moc nehraje – běhají tu všichni, a třeba ve skupině se kterou trénuju je z Phanosu tak půlka lidí. A když už se nehledí na příslušnost ke klubům, nehledí se ani na běžecké schopnosti – a tak se tu míjejí výkonostní atleti s rekreačními “joggery” kteří si přišli jen tak (jednou za čas) protáhnout kosti (jenom by nemuseli klusat v první dráze, teda..).

Jelikož rekonstrukce stadionu byla drahá, bylo třeba na ní sehnat sponzory. A takový sponzor, když bude dávat, bude i chtít.. Uvnitř tribuny tak dnes mají kanceláře různé firmy, a její spodní část je prosklená, takže z kanceláře vidíte přímo na dráhu.. Ale jsme v Holandsku, nějaké závěsy tu nehledejte, takže i běžci můžou kontrolovat pracovní nasazení těch neštastníků, co zůstali déle v práci. Největší tréninkový nával je tu totiž i teď v zimě mezi 7. a 8. hodinou večer. Proč taky ne, když díky teplému podzimu je teď i večer kolem deseti stupnů. Takže na bruslení na kanálech asi nedojde.

Detailnímu technickému srovnání s naším stánkem se nakonec raději vyhnu, ale přeci jen – ta naše škvárová dráha má taky něco do sebe 🙂 Nakonec tedy ještě fotka z dob, kdy tu běhal (místo mě) třeba Paavo Nurmi

Amsterdamský olympijský stadion

3 komentářů to “Amsterdamský všudybud X: Olympish stadion”

  1. bockelman řekl(a):

    proc se srovnani radsi vyhnes a co ma nase draha do sebe? ;))

    btw. kdy prijedes domu a dokdy tu budes?

  2. Luigi řekl(a):

    “Všude dobře, na domácí dráze nejlíp” 🙂 Ale myslím že třeba taková Juliska nebo Rošičák jsou stejný, ne-li lepší než tady olympijský stadion. V Amsterdamu je vůbec celkem asi jenom 5 tartanových drah, což je mín než v Praze.

    Jinak příští sobotu sednu na autobus a na Štědrý den ráno mě vysadí v Praze. V lednu sem pak pojedu tak kolem 8., budu dělat na projektu (snad) a definitivně se vrátím koncem ledna – tak to aspon zatím vypadá.

Přidat komentář