Kuchařská seance po kolejním způsobu | Home | Hart van Brabantloop

27. 9. 2006

Amsterdamský Všudybud I: Grachtengordel

Těm z vás, kteří ještě pamatujete maturitní otázky z mateřštiny, nebo se snad na ně dříve nebo později chystáte, jistě nemusím vysvětlovat, kdo to byl Všudybud, ale pro jistotu – průvodce poutníkův z Labyrintu světa a ráje srdce Jana Amose Komenského, mimochodem úzce spjatého s Amsterdamem. Stylizuje se do role poutníka, postava Všudybuda mi budiž oslím můstkem k volné a nepravidelné sérii příspěvků o místních zvyklostech, reáliích, a tak vůbec.

Prvním v této sérii budiž článek o amsterdamských kanálech (aka grachtech), jednom ze silně charakteristických atributů města. Hlavní roli bude hrát takzvaný Grachtengordel: Toto slovo, při jehož vyslovení v jazyce domordců našinec poprská osoby stojící v dosahu dvou metrů, označuje celou soustavu kanálů, včetně tří nejstarších a nejdůležitějších – Herengracht, Keizersgracht a Prinsengracht. Vodní panorama Amsterdamu pak ještě doplnuje řeka Amstel (nápadně připomínající název místního pivovaru – jen doufám, že pivo z její vody už nevaří) a Ij.

Nejdůležitější kanály (ty tři výše zmíněné) vznikly na počátku 17. století, zrovna v době, kdy začínal zlatý věk Nizozemí – to dominovalo evropskému obchodu (který obnášel mimo jiné i obchod s otroky..), a vůbec bylo tak nějak “na špici”, kde se ostatně pohybuje dodnes. Později byly spojeny s řekou Amstel, a vytvořily tak charakteristickou síť, na které se dnes prohánějí lodě, kterou cyklista musí překonávat pomocí zdvihacích mostů – nejede-li ovšem nějaká loď kolem. S novými čtvrtěmi vznikla celá řada dalších kanálů, zběžným průchoděm Wikipedistické stránky jsem jich napočítal 74. Kanály slouží k různým účelům, mimo jiné jako odkladiště nepotřebných byciklů… Kromě toho jsou jejich břehy zhusta obleženy hausboty.
Pokusil jsem se o lehce kýčovitou fotku takového jednoho kanálu (konkrétně Niewe Keizergracht) i s obligátním kolem (ne, není moje).

Niewe Keizergracht

4 komentářů to “Amsterdamský Všudybud I: Grachtengordel”

 1. Cvéťa řekl(a):

  1. Luďo-krásně píšeš.
  2. Jak je to s výškopisem kanálů – má hladina všech stejnou úroveň nebo na nich jsou plavební komory?
  3. Holky včera absolvovaly tu osmistovku a Eva opět vyhrála, běžela druhou osmistovku v životě a opět vyhrála – komu na světě se letos podařilo vyhrát 100% osmistovek.

 2. Luigi řekl(a):

  Myslim že by si měl Jurij Borzakovski zařídit soustředění v Břeclavi příští rok v dubnu, aby pochytil něco z vítězný taktiky na půlku.

 3. Lahvac řekl(a):

  tak nevim jestli sis nemel misto kola poridit pramici kdyz to tak ctu… pravdepodobne by se ti stejne casem podarilo nejake zachovale z kanalu vylovit a Bob by ho jiste za hubicku zprovoznil:-) ostatne ono bydlet v hausbotu je ta nejrozumnejsi vec co muze clovek v Holandsku udelat jednou pride teply leto a…

 4. cvéťa řekl(a):

  …jednou příde teplý léto a kanál začne smrdět

Přidat komentář