Jáchyme, hoď ho do stroje! | Home | Mám spolubydliče

20. 9. 2006

Zásuvky všech zemí, spojte se

Po menší přestávce vyplněné návštěvou Prahy (a byla to návštěva plodná a úspěšná) jsem se v pondělí opět vrátil do Amsterdamu, a dneska se vracím i na vlny Luogo di Luigi… Chvíli jsem musel přemýšlet, o čem vlastně napsat, chvíli to vypadalo, že se pokusím o vzkřísení nápadu s pravidelným zamyšlením, ale nakonec jsem se rozhodl přispět malinko k technickému povědomí budoucích cestovatelů..

Teď zrovna si dělám oběd – kuřecí plátek se sýrem a salámem, v kombinaci se zapečenými brambory. Je to (nebo aspon bude, snad, když na to nezapomenu) určitě velká dobrota, ale především to je křest mé čerstvě přivezené remosky. Jejímu zprovoznění přecházela menší anabáze týkající se elektrických zásuvek.

Totiž, abyste rozuměli: V Holandsku se používá německý standard zásuvek, jinak též nazývaný “Schuko”, nebo také Typ F, zatímco u nás doma se používá standard francouzský, takzvaný Typ E (jako vždy, Wikipedia ví více). Neptejte se mě proč tomu tak je, každopádně u nás obvyklý zemnící kolík sloužící k odvedení napětí s kostry přístroje při poškození vnitřní izolace tady nenajdete. Místo toho má každá zásuvka dva pásky nahoře a dole, se stejnou funkcí.

Většina nových přístrojů u nás prodávaných používá “hybridní” typ konektoru, který lze bezpečně zastrčit jak v Česku, tak v Holandsku. Pro remosku bych použil řadu superlativů, “nový” mezi nimi však rozhodně není. A tak jsem se vydal shánět redukci (první nápad s podomácku upravenou zástrčkou jsem naštěstí včas zavrhnul…). Po několika dobře mířených otázkách v nejbližším obchodě s kuchynskými spotřebiči mi byla doporučena prodejna Aurora v centru Amsterdamu. Takový elektrikářský obchod se vším možným. Na otázku – “Potřebuju redukci z francouzké zástrčky na německou” se tvářil prodavač nechápavě – “Jsou stejný, ne?”. Když jsem mu ukázal remosku, řekl jen – “Uříznout, a namontovat novej konektor.”.

Jak řekl, tak jsem učinil. A skutečně – teď, chvilku po vlastnoručně uvařeném obědě můžu s klidem prohlásit – funguje to, přátelé!

7 komentářů to “Zásuvky všech zemí, spojte se”

 1. bajeluk řekl(a):

  Hezký 🙂 Ve Finsku mame pro jistou hned dva druhy zásuvek: jedny pro “univerzály” (bez kolíku) a pak pro ty s kolikem. Ty se od našich — a evidentně i od německých — dost podstatně liší. Zásuvku totiž představují jenom 3 díry uspořádané do rovnoramenného trojúhelníku. Tak to jen tak pro informaci. Ještě že do nich nic nemusim zapojovat 😉

  Elektrikářským bastličům nazdar, zdar.

 2. Tomas řekl(a):

  No jo, člověče, ty kluku jeden Bajelucka, jak je ve vlastne ve Finsku? 🙂 Nemas taky nejaky vlastni blog?

 3. Luigi řekl(a):

  On se to sám styděl říct, ale má ho: http://artax.karlin.mff.cuni.cz/~bajel3am/finsko/

 4. gus řekl(a):

  Ahojky, chystam se do Holandska a tva stranka mi konecne jako jedinna poskytla informaci o zasuvkach. Dekuji moc!!

 5. Mirka řekl(a):

  ahoj, pokud jste tam, potřebuji nutně poradit.
  V pondělí letím do Holandska a potřebuji vědět, jak dobíjet mobil, foťák. jedná se o normální zástrčku s 2 kolíky. díky za radu.

 6. Luigi řekl(a):

  Oops, přehlédl jsem tenhle komentář. Jenom pro doplnění tedy: české zástrčky s dvěma kolíky fungují v Holandsku (ale i ve Švýcarsku, a vlastně v celé Evropě kromě Británie a Irska) bez problémů.

 7. Someone řekl(a):

  1. Web o zásuvkách existuje – zasuvky.hw.cz či wikina.
  2. Za svůj výraz by si prodavač zasloužil akorát dělo (ode mne by ho dostal). To, že daný systém nezná a nelíbí se mu, neznamená, že nefunguje. Schuko (F) je konstrukčně daleko větší prasárnička, než středoevropské E (francouzská elegance). A v Česku není až takový problém splašit náhradní vidlici – samce pro oba systémy (odolnější kousek 39,- v GME; co se fláká v Bauhausu, Obi či jiných kutilských velkoskladech radši nezkoumám).
  3. Na E přechází dneska i Dánsko (kvůli porušení monopolu výrobce jejich zásuvek).

Přidat komentář