Co delame o prestavce | Home | Divadelní zpravodaj

22. 7. 2005

Něco severských pověstí a tajemství

Jelikož se mi poštěstilo být účastníkem několikerých prohlídek místního muzea, dostalo se mi mimo jiné poučení o tajemných silách a mýtech, které místní hory obklopují, a protože už vás jistě mé předchozí egoistické líčení mých vlastních zážitků unudilo, rozhodl jsem se podělit se o tyto příběhy.

Tak předně – ve Švédsku, stejně jako v Norsku (a možná v celé Skandinávii vůbec) se odnepaměti vyskytovali trollové. Tato tajemná stvoření – údajně prapůvodní obyvatelé tohoto území – disponují značnou mocí, a proto si je místní všemožně nadbíhají, aby se jim propána snad neznelíbili. Tak třeba když se měl stavět silniční tunel skrz horu, a zjistilo se (jak, to se mě neptejte), že v ní žijí trollové, nedalo se nic dělat a plány se musely změnit.

Kromě toho v místních lesích můžete narazit na různé druhy víl – všechny sakumprásk jsou nadpozemsky krásné, právě tak akorát, aby to neobezřetné mladíky svedlo k hříšným myšlenkám, které je pak stojí život. Ale nezoufejte – existuje jednoduchý recept, jak takové nebezpečí odhalit. Prostě když vás nějaká Švédka pozve na lesní taneček při úplďż˝?ku, stačí zkontrolovat, jestli má v zádech páteř, a pokud ne, střezste se pozvání přijmout.

A nakonec to nejtajemnější – celé podzemí místních hor je protkáno příbytky Malých lidí (no, ten název asi úplně nesedí, ale taky je to jenom překlad…). Tihle lidé, měří asi tak do 1 metru, žijí celkem spořádaným životem, bez nějaké záště k lidem, ale běda vám, když jim nedopatřením ublížíte. Tak třeba farmář, který postavil stání pro dobytek nad jejich příbytkem, se nestačil divit, když mu krávy přestaly dávat mléko. Nedalo se nic dělat, a kravín se musel celý zbourat a přestěhovat. Jak ale takový příbytek poznat? Hledejte velké kameny, a po jejich okraji malé škvíry do země – to jsou vchody do světa Malých lidí…

2 komentářů to “Něco severských pověstí a tajemství”

  1. free sex řekl(a):

    Hi! Good site! Thanks.
    free sex

  2. pergo flooring řekl(a):

    Hi! Good site! Thanks.
    pergo flooring

Přidat komentář